obec1Obec Vítonice je malá vesnice s 248 obyvateli ležící v nížině Dyjskosvrateckého úvalu na 33°55 východní délky a 48°56 severní šířky v nadmořské výšce 202 m n. m. Okolí je rovinaté zejména v okolí Jevišovky, na severu stoupá 0 28 m na návrší, kde je opět rovina. Půda v katastru je převážně úrodná hnědozem a její bonita patří k nejlepším v oblasti. Obec se rozkládá 15 km severovýchodně od okresního města Znojma ve směruna Moravský Krumlov. Půdorys obce je téměř pravoúhlý, je tvořen dvěma řadami domů, proťatých napříč širokou hlavní spojnicí Znojma s Moravským Krumlovem orientovanou od jihu k severu.

obec4Obcí protéká Křepický potok. Křepička, jak je potok u nás všeobecně zván, má ve výšce 390 m n. m. dva prameny, první u Dobronic, druhý u Křepic, jež mu daly jméno. Katastr obce má rozlohu 576 ha, z toho je 523 ha orné půdy. Obecní lesík zvaný „Akáty“ má rozlohu 12 ha. Jak již sám název napovídá je tvořen převážně stromy akátu. Kromě toho zde divoce rostou keře černého bezu, několik jehličnanů a podél potoka plaňky ovocných stromů, vrb, topolů a další. Přírodní poměry ovlivňovaly odpradávna charakter obce jako místa vhodného především pro zemědělskou činnost na polích, v sadech i vinohradech a jen druhotně k rozvoji řemesel. Obec leží přímo u někdejší hranice českého a německého osídlení.

Při hlavním průtahu obcí se nachází mlýn s čapím hnízdem, 2 památníky, 4 kříže a jedna kaplička, západně od křižovatky je hasičská zbrojnice a obchod.V západní části Vítonic, která je zformována do široké návsi, dnes parkovou úpravou, jejímž středem prochází komunikace na Želetice, se nachází dominanta obce – kaple Povýšení svatého kříže, v jejím sousedství budova dnešního obecního úřadu, dříve především školy, knihovny a centra společenského dění v obci. Jižně od kaple je prostranství s venkovní taneční plochou a kulturním domem.

 

obec2

obec3

obec5

 

Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Zmrzlinové stroje - www.jps-zmrzlinovestroje.cz Servis a opravy zrmzlinových strojů - www.zmrzlinovestroje-servis.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál title="Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu